skip to Main Content
10-12.02.2023

Podsumowanie Garmin Winter Sports Festival 2020

Zakończyła się 17. Edycja Garmin Winter Sports Festival. W ramach wydarzenia rozegrane zostały narciarskie i snowboardowe zawody Pucharu Europy FIS w konkurencji Big Air. W rywalizacji narciarzy najlepsi byli Dmitrii Mulendeev i Lena Prusakova z Rosji. Motiejus Morauskas z Litwy i reprezentantka Polski Katarzyna Rusin triumfowali w rywalizacji snowboardzistów. Dawid Godziek stanął na najwyższym stopniu podium w niezwykle widowiskowych zawodach rowerowego FMB World Tour.

Na dwa dni Ośrodek Narciarski Kotelnica Białczańska stał się prawdziwą europejską stolicą sportów akcji. Na wielkiej skoczni rywalizowali narciarze, snowboardziści i rowerzyści z Austrii, Algierii, Białorusi, Czech, Chorwacji, Finlandii, Litwy, Łotwy, Niemiec, Polski, Rosji, Serbii, Słowenii, Słowacji, Szwajcarii, Szwecji, Ukrainy, Węgier i Włoch. Sobotnim finałom towarzyszyła piękna pogoda, która sprawiła, że Garmin Winter Sports Festival 2020 był bez wątpienia najbardziej widowiskowym wydarzeniem sportowym tej zimy w Polsce.

TG_200215_WSFest_1354

fot. Tomek Gola 

Wśród snowboardzistów triumfował Litwin Motiejus Morauskas. Zwycięstwo zapewnił sobie pokazując frontside 1080 indy (trzy obroty wokół własnej osi) i backside 720 mute. Czech Kristian Salac, zwycięzca piątkowych kwalifikacji pokazał co prawda trudniejsze technicznie backside duble cork 1080 i frontside 900 tailgrab, jednak brak graba (chwytu deski w czasie lotu wpływającego na ocenie za styl) w pierwszym skoku i podparte lądowanie zdecydowały od drugiej lokacie. Trzeci był Dante Brcic z Chorwacji. Katarzyna Rusin, jedyna spośród wszystkich reprezentantów Polski, która awansowała do finału zawodów Pucharu Europy FIS w Białce Tatrzańskiej, była najlepsza wśród snowboardzistek.

TG_200215_WSFest_0887

fot. Tomek Gola

Niezwykle wysoki był poziom finałowej rywalizacji narciarzy. Double cork 1080 (trzy obroty wokół własnej osi) to najłatwiejszy trick jaki należało pokazać, by myśleć o pierwszej dziesiątce zawodów. Walka o najwyższe miejsce na podium rozegrała się ostatecznie pomiędzy Dmitriiem Mulendeevem z Rosji i Emilem Granbomem z Szwecji. Pierwszy zaprezentował double cork 1440 mute w lewo i double cork 1260 mute w prawo (rotacje w dwie różne strony). Mistrz Szwecji w konkurencji Big Air i aktualny lider klasyfikacji generalnej Pucharu Europy FIS w konkurencji slopestyle pokazał z kolei switch left double cork 1440 safety (najazd na skocznię tyłem i cztery rotacje wokół włansnej osi) i left double cork 1260 tail. Ostatecznie o zwycięstwie gościa zza wschodniej granicy zdecydowały 0,34 pkt. Trzeci był Fin Miika Virkki, a wśród kobiet triumfowała Lena Prusakova z Rosji.

W ramach Garmin Winter Sports Festival rozegrane zostały także Mistrzostwa Polskie we Freeskiingu. W tym roku tytuł powędrował do Janka Burkiewicza, który zwycięstwo zapewnił sobie skacząc double cork 1260.

TG_200215_WSFest_2872

fot. Tomek Gola

Na koniec dnia na skoczni pojawili się rowerzyści. Podobnie jak w poprzednich latach stworzyli niesamowite widowisko, udowadniając wszystkim, że rowerowy freestyle to także sport zimowy. Dawid Godziek zapewnił sobie zwycięstwo prezentując twister no hander. Paweł Stachak zapewnił sobie drugie miejsce pokazując fronflip triple barspin. Trzeci był Austriak Dorian Macher, który na dużej skoczni wykonał backflipa z podwójnym tailwhipem. Aleksandra Ciupak, jedyna startująca w zawodach rowerzystka, wylądowała backflipa, czym wzbudziła głośny aplauz zgromadzonej pod skocznią publiczności.

Powtórkę relacji na żywo z zawodów obejrzeć można na kanale YouTube wydarzenia oraz profilu @ski2die na Facebooku.

Wyniki:

Puchar Europy FIS narty – mężczyźni

Puchar Europy FIS snowboard – mężczyźni

Puchar Europy FIS narty – kobiety

Puchar Europy FIS snowboard – kobiety

Mistrzostwa Polski we Freeskiingu PZN – mężczyźni