skip to Main Content
KOTELNICA BIAŁCZAŃSKA | 8-18.02.2024

Najbardziej widowiskowe wydarzenie na polskich stokach.

Winter Sports Festival to impreza, która od 20 lat przyciąga do Polski zawodników z całej Europy. Jej historia rozpoczęła się w 2004 roku w Zieleńcu, kiedy to po raz pierwszy w jednym miejscu zebrali się freeskierzy z Polski i Czech, by zmierzyć się na bardzo dużej jak na tamte czasy skoczni. Jak wspominał Andrzej Lesiewski, pomysłodawca i główny organizator imprezy organizowanej prze kolejne 12 lat pod nazwą Polish Freeskiing Open – „Nadrzędnym celem zielenieckiej imprezy było zintegrowanie środowiska polskich freeskierów. Plan został wykonany – wszyscy przybyli, skoczyli i się poznali, między innymi na niezwykle udanym afterparty w kultowym barze „5”

2004

Tak wyglądała duża skocznia w 2004 roku

W 2009 roku impreza została przeniesiona na Gubałówkę w Zakopanem. W rozegranych wtedy zawodach wystartowało kilkudziesięciu zawodników z całej Europy. Zwyciężył Steffen Hamre z Norwegii, a Szczepan Karpiel – Bułecka zajmując czwarte miejsce zdobył tytuł pierwszego w historii mistrza Polski we freeskiingu.

2009_2

Loty wysoko nad Zakopanem w 2009 roku

W 2010 roku PFO odbyło się po raz pierwszy na zakopiańskim stoku Harenda. Podobnie jak w poprzednich latach zawody przyciągnęły wielu zawodników z całej Europy, którzy mieli okazję zmierzyć się z potężną skocznią. Najlepszy był Roy Kittler z Niemiec, prezentując jedną z pierwszych podwójnych rotacji w Polsce. Szczepan Karpiel – Bułecka z Zakopanego po raz drugi z rzędu został mistrzem Polski.

2010_2

Z roku na rok skocznia rośnie

Jubileuszowa, 10. edycja imprezy, uważanej już za jedno z najważniejszych tego typu wydarzeń w Europie Środkowo – Wschodniej, zgromadziła w Zakopanem zawodników z Czech, Francji, Szwajcarii, Szwecji, Finlandii, Słowacji, Włoch, Wielkiej Brytanii, Norwegii, Litwy i Estonii. Triumfował Alessandro Jossen ze Szwajcarii, a Szczepan Karpiel – Bułecka po raz 5. z rzędu sięgnął po tytuł mistrza Polski.

2010_3

Tłumów nie brakowało nawet na Night Session

W 2015 roku gospodarzem imprezy został największy i najpopularniejszy ośrodek narciarski w Polsce – Kotelnica Białczańska. Przez dwa dni tysiące turystów podziwiało w akcji zawodników i zawodniczki z 9 państw. Piękna, słoneczna pogoda, potężne skocznie i niesamowite ewolucje złożyły się na widowisko, które z pewnością na długo zapadnie w pamięć wszystkich, którzy odwiedzili w te dni Białkę Tatrzańską.

2015_3

Piękna pogoda i doskonałe tło – pierwsza edycja w Białce Tatrzańskiej

W 2016 roku, wraz z zaproszeniem do rywalizacji na wielkiej skoczni snowboardzistów i rowerzystów zmieniona została nazwa wydarzenia. Pierwsza edycja Winter Sports Festival okazała się prawdziwym zimowym świętem sportów akcji, które otworzyło nowy rozdział w historii najbardziej widowiskowego wydarzenia na polskich stokach.

kb_wsf_bike_tomek_gola

W 2016 roku rowerzyści pokazali, że dirt to konkurencja zimowa

kb_wsf_snowboard_tomek_gola

Po raz pierwszy w zawodach udział wzięli także snowboardziści