skip to Main Content
KOTELNICA BIAŁCZAŃSKA | 8-18.02.2024

Jan Jaromin, Susie Maksym i Antoni Cukier ze złotem Mistrzostw Polski PZN Big Air

W ramach 21. Edycji Garmin Winter Sports Festival w Ośrodku Narciarskim Kotelnica Białczańska rozegrane dziś zostały Mistrzostwa Polski PZN w narciarskiej i snowboardowej konkurencji Big Air.

W rywalizacji snowboardzistów i snowboardzistek złote medale powędrowały do faworytów: Susie Maksym i Jana Jaromina. Obydwoje tydzień temu stanęli na podium zawodów Pucharu Europy FIS również rozegranych w ramach Festiwalu. Dzisiejszy wynik potwierdza, że są obecnie w najwyższej formie.

„To były dobre trzy tygodnie, bo jeszcze przed Pucharem Europy udało mi się wygrać zawody zorganizowane także tutaj w Białce Tatrzańskiej. Jestem bardzo zadowolony z dzisiejszego wyniku, bo na treningach przed finałem nie siadało mi nic. Jednak w samym finale wszystko co sobie zaplanowałem wyszło w pierwszej próbie. Zauważyłem, że ostatnio mam tak na zawodach. Jak przychodzi co do czego, to wszystko siada idealnie” – powiedział Jaromin, który obronił tytuł mistrzowski zdobyty w 2023 roku, lądując w pierwszych dwóch skokach switch backside 900 i backside double 1080. W trzecim skoku reprezentant Polski pokusił się o double rodeo 1080, które zapewniłoby mu jeszcze wyższe noty. Jak jednak sam przyznaje, jest to ewolucja, którą musi jeszcze dopracować. Susie Maksym triumfowała prezentując w dwóch lepiej ocenionych skokach swojego popisowego frontflipa i frontside 360.

Po srebro Mistrzostw Polski PZN w konkurencji Big Air sięgnęli Krzysztof Owczarek i Julia Kindrat. Brąz powędrował do Wikotra Kozarskiego i Zuzanny Sokalskiej.

W przypadku narciarzy walka o miejsca na podium rozegrała się pomiędzy wielokrotnymi medalistami Mistrzostw Polski i Garmin Winter Sports Festiwal – Szczepanem Karpielem-Bułcką i Robertem Szulem – a młodymi zawodnikami, którzy swoją karierę rozpoczynali tak naprawdę pod ich okiem.

Po pierwszym skoku prowadził Karpiel-Bułecka, a drugi był najlepszy z Polaków w czasie zeszłotygodniowego Pucharu Europy FIS Stanisław Solik. Trzeci najlepiej oceniony skok oddał Szul. Jednak w kolejnych dwóch skokach dwa najlepiej ocenione dziś tricki, czyli switch bio 1080 z mute grabem i crok 900 z lead tailem, pokazał 17-letni Antoni Cukier. Tym samym sięgnął po tytuł Mistrza Polski PZN w konkurencji Big Air. Kolejne miejsca na podium zajęli odpowiednio Szczepan Karpiel-Bułecka i Stanisław Solik.

„Skocznia była naprawdę super przygotowana. Fajne kąty wybicia i lądowania, sprawiały, że skakało się na niej świetnie. W finale presja przed drugim skokiem była duża, bo nie mogłem iść zgodnie z planem, tylko musiałem poprawiać pierwszy trick. Trochę zaczęło wiać, zmieniła się prędkość, ale wziąłem na to poprawkę w drugiej i trzeciej próbie. Cieszę się, że się udało” – powiedział na zakończenie zawodów Cukier, który już w zeszłym sezonie wymieniany był wśród faworytów Garmin Winter Sports Festival.

Po Pucharze Europy FIS i Mistrzostwach Polski PZN (FIS) w Ośrodku Narciarskim Kotelnica Białczańska rozegrane zostaną jeszcze Mistrzostwa Polski Dzieci i Młodzików, a także Młodzieżowy Puchar Polski. W niedzielę na przebudowanej skoczni na Jankulakowskim Wierchu będzie można zobaczyć blisko setkę młodych zawodników i zawodniczek z całej Polski. Ich rywalizacja zakończy Garmin Winter Sports Festival 2024.

WYNIKI:

Snowboard Mężczyźni

Snowboard Kobiety

Freeski Mężczyźni