skip to Main Content
KOTELNICA BIAŁCZAŃSKA | 8-18.02.2024

Nick Puenter ze Szwajcarii i Samuel Baumgartner z Austrii triumfują w Pucharze Europy FIS w Białce Tatrzańskiej

Na dwa dni Ośrodek Narciarski Kotelnica Białczańska stał się prawdziwą europejską stolicą sportów akcji. W zawodach Big Air rozgrywanych w ramach Garmin Winter Sports Festival 2022 rywalizowali narciarze i snowboardziści z 20 państw. Ogromne emocje wzbudziła jak zwykle rywalizacja rowerzystów, wśród których najlepszy był Austriak Dorian Macher.

W zawodach rozegranych w dniach 11 i 12 lutego w najpopularniejszym polskim ośrodku narciarskim wystartowała czołówka narciarskiego i snowboardowego Pucharu Europy FIS w konkurencji Big Air. Do sobotnich finałów awansowało po 16 najlepszych zawodników kwalifikacji, którzy w finale mieli do oddania po 3 skoki, z których dwa decydowały o ostatecznym wyniku.

Wśród snowboardzistów triumfował Szwajcar Nick Puenter. Zwycięstwo zapewnił sobie pokazując backside double 1260 indy i frontside double cork 1080, które dały mu w sumie 163 pkt.

„Jestem bardzo zadowolony z ustania obydwu moich skoków, które poleciałem na sam koniec lądowania. Cieszę się ze zwycięstwa w zawodach kategorii Premium, tego, że znów jestem na śniegu i startuję, bo ostatnie sezony kończyły kontuzje. Kolejnym moim celem jest start w Davos, gdzie triumfowałem 3 lata temu. Dobre wyniki w Pucharze Europy dadzą mi szansę na start w Pucharze Świata FIS, na co bardzo liczę” – podsumował szczęśliwy zwycięzca.

Fot. Marcin Kin

Walka o drugie miejsce rozegrała się pomiędzy Szwajcarem Alexem Lotorto i Belgiem Julesem De Slooverem. Obydwaj zaprezentowali w jednym ze skoków backside double 1260, jednak to skoki Szwajcara (w tym frontside double 1080 indy) zyskały większe uznanie sędziów i zapewniły mu srebro. Wśród kobiet triumfowała Szwajcarka Lia-Mara Boesch.

Niezwykle wysoki był poziom finałowej rywalizacji narciarzy. Polscy kibice mieli okazję po raz pierwszy oglądać na żywo triple cork 1440, który wraz z switch double 1260 double japan zapewnił Austriakowi Samuelowi Baumgartnerowi pewne zwycięstwo.

„Lubię tu wracać. Widzę, że osoby stojące za tą imprezą wkładają dużo serca w jej organizację i uważam, że to zasługuje na dobrą jazdę. Udało mi się skoczyć fajne tricki i jestem bardzo zadowolony z dzisiejszego zwycięstwa. To ciekawe, że jestem teraz najstarszym zawodnikiem, a chłopaki są prawie 10 lat młodsi. Widać, że mają jasno wyznaczony cel, także warto ich obserwować w przyszłości” – skomentował Baumgartner, który startował już w Garmin Winter Sports Festival w minionych latach i regularnie punktuje w zawodach Pucharu Świata FIS.

Drugie miejsce zajął Thierry Wili ze Szwajcarii, który pokazał double 1440 mute i switch double bio 1260 safety. Na trzecim miejscu uplasował się Rene Monteleone z Włoch, lądując switch double 1440 safety i double 1440 safety. W Białce Tatrzańskiej punktowała także Francuzka Jade Michaud.

Na koniec dnia na skoczni pojawili się rowerzyści. Podobnie jak w poprzednich latach stworzyli niesamowite widowisko, udowadniając wszystkim, że rowerowy freestyle to także sport zimowy. Double backflip no hander to ewolucja, którą zaprezentowali zarówno Dorian Macher jak i Przemek Abramowicz. Jednak to zawodnik z Austrii został wyżej oceniony i stanął na najwyższym stopniu podium. Trzeci był Patryk Kopko z 360 double tailwhip.

„Ten Festival jest niesamowity. Atmosfera, narciarze i snowboardziści, którzy szaleją na skoczni. Bardzo cieszę z mojego podwójnego backflipa, ta skocznia była idealna do pokazania takiego tricku. Poziom był bardzo wysoki, wystarczy powiedzieć, że 360 z double tailwhipem dało dopiero 3 miejsce” – podsumował Dorian Macher.

fot. Marcin Kin

Powtórkę relacji na żywo z zawodów obejrzeć można na kanale YouTube wydarzenia oraz profilu @ski2die na Facebooku.

Relację z zawodów obejrzeć będzie można także w kanale Eurosport 1 o godz. 18:00

Więcej informacji na temat Garmin Winter Sports Festival znaleźć można na stronach:

www.wsfest.pl

www.facebook.com/ski2die

www.instagram.com/wintersportsfestival

WYNIK SNOWBOARD MĘŻCZYŹNI

WYNIKI SNOWBOARD KOBIETY

WYNIKI NARTY MĘŻCZYŹNI

WYNIKI NARTY KOBIETY

WYNIKI ROWER

Sponsorzy: Garmin, Kotelnica Białczańska, Blachotrapez, Armada Skis, Tatry Super Ski, Supersnow

Organizator: Snow PR