skip to Main Content
KOTELNICA BIAŁCZAŃSKA | 8-18.02.2024

Widowiskowy finał Kotelnica Białczańska Winter Sports Festival!

Narciarze, snowboardziści i rowerzyści rywalizowali dziś w samym sercu najpopularniejszego ośrodka narciarskiego w Polsce.

Specjaliści od freestyle’owych ewolucji na wielkiej skoczni zapewnili zgromadzonej tłumnie publiczności ogromną dawkę emocji. W konkurencji Big Air triumfowali: Pontus Nordström ze Szwecji (narty), Marek Łebek (rowery) i Kuba Wolak (snowboard).

Niesamowita sportowa rywalizacja, żywiołowo reagująca publiczność i piękna słoneczna pogoda – tak w skrócie można opisać to, co działo się dziś w czasie finałów Kotelnica Białczańska Winter Sports Festival. Narciarze, snowboardziści i rowerzyści stworzyli razem widowisko, które na długo zapadnie w pamięci wszystkich, którzy odwiedzili Białkę Tatrzańską.

Na wielkiej skoczni, która pozwalała na loty na odległość ponad 20 i wysokość 8 metrów, podziwiać można było tricki z najwyższej półki w wykonaniu narciarzy z Polski, Austrii, Szwajcarii, Szwecji i Norwegii. W finale mieli oni do oddania po 3 skoki, z których najlepszy decydował o zwycięstwie. Triumfował Pontus Nordström z wynikiem 94,00 pkt.

„Jestem bardzo zadowolony z moich skoków. W finale pokazałem double cork 1260, czyli 3 i pół rotacji wokół własnej osi i jednocześnie dwa flipy. Poziom rywalizacji był naprawdę wysoki, więc tym bardziej cieszę się ze zwycięstwa. Byłem tu już w zeszłym roku i zająłem drugie miejsce, tym razem udało się stanąć na najwyższym miejscu podium.” – powiedział Szwed po ceremonii wręczenia nagród.

Drugi, z wynikiem 90,33 pkt. był jego rodak i triumfator zeszłorocznych zawodów w Białce – Erik Lundmark. Na najniższym stopniu podium stanął Norweg Petter Ulsletten, który zdobył 87,33 pkt. W klasyfikacji Mistrzostw Polski we Freeskiingu PZN pierwsze miejsce zajął Robert Szul, drugi był Jan Krzysztof, a trzeci Władek Donimirski.

„W zeszłym roku udało mi się zwyciężyć w mistrzostwach Polski w Slopestyle’u, teraz stanąłem na najwyższym miejscu podium w konkurencji Big Air, więc jestem bardzo zadowolony. Zawodnicy skakali na wysokim poziomie, pokazali dużo podwójnych rotacji i bardzo dobrze wyciągniętych grabów, było jednak trochę problemów z prędkością. Mi udało się polecieć dość daleko i wylądować idealnie, co zapewniło pierwsze miejsce w klasyfikacji mistrzostw Polski” – powiedział po imprezie Robert Szul.

Wśród narciarek na skoczni triumfowała Zuzanna Witych, a główna nagroda w Big Air snowboardzistów powędrowała do Kuby Wolaka.

Wiele pozytywnych emocji wzbudziła rywalizacja rowerzystów, dla których przygotowany został specjalny najazd i wybicie. Wysokie loty na dwóch kółkach kilka metrów nad śniegiem robiły naprawdę niesamowite wrażenie. Triumfował Marek Łebek, na drugim miejscu zawody ukończył Marcin Rot, a trzeci był Adam Głosowic.

„To była impreza na naprawdę wysokim poziomie. Warunki były dosyć trudne, postaraliśmy się jednak o show i mam nadzieję, że wszystkim się podobało. Pokazałem tricki takie jak: flipwhip, backflip superman indian air i cashroll. Chciałem skoczyć coś jeszcze trudniejszego, ale ciężko było wyczuć prędkość. To były moje pierwsze zawody na śniegu, mam jednak nadzieję, że będziemy mieli jeszcze okazję wziąć udział w imprezie tego typu.” – skomentował Marek Łebek.

Obok rywalizacji na wielkiej skoczni rozegrane zostały także zawody w ustawionym obok railparku. W czasie półtoragodzinnej sesji narciarze i snowboardziści mogli bez ograniczeń próbować najbardziej skomplikowanych tricków i linii. Wśród zawodników na dwóch deskach najlepsi byli Robert Andre Ruud z Norwegii i Zuza Witych. W rywalizacji snowboardzistów triumfowali Piotr Janosz i Agnieszka Rusin. Dodatkowe nagrody za najlepsze tricki otrzymali Piotr Tokarczyk i Barbara Sekudewicz na snowboardach oraz narciarz Sam Baumgartner z Austrii.

Kotelnica Bałczańska Winter Sports Festival to z pewnością najbardziej widowiskowa impreza jako odbyła się tej zimy w Polsce. Organizatorzy już teraz zapowiadają jednak, że za rok zawody będą jeszcze większe, a na skoczniach zobaczyć będzie można przedstawicieli kolejnych dyscyplin!

Fotoreportaż z zawodów znaleźć można na stronie www.wsfest.pl. Wkrótce pojawi się tam także relacja filmowa.

Więcej informacji na temat wydarzenia:

www.facebook.com/events/863367057094600/

www.instagram.com/wintersportsfestival/

Partner główny: Kotelnica Białczańska

Sponsorzy: Thule, Head, The North Face, Armada Skis

Partnerzy: Supersnow, PZN, PSF, AFP